52.8 F
Lincoln City
Wednesday, October 28, 2020

Taft sprints toward finish line with boys track title

CVL 6th Grade District Championships & Faulconer-Chapman middle school meet coverage included

PHOTOS BY LON FRENCH

Mad Scott
Mad Scott

Junior javelin hurler Mad Scott joined senior runners Gabe Arce-Torres and Preston Nightingale with winning efforts Thursday to lead the Taft High boys to the Sheridan West Valley League track and field championship.

Scott won the javelin with a throw of 151 feet, while sprinter Arce-Torres won the 200- and 400-meter dashes, and distance specialist Nightingale captured the 3,000-meter run.

The Class 3A Tigers, who will compete May 11-12 in the West Valley League Championships in Dayton, outdistanced Class 4A Yamhill-Carlton 139.25-106 for the boys’ title.

The Taft girls, who were led by sophomore Ella Knott’s victory in the javelin, finished fifth behind winner Southwest Christian.

“I’m thrilled with how competitive our group has been all season, and thankful for the many hours the coaching staff has worked with the kids,” said Taft Coach Joey Arce-Torres, who also credited Athletic Director Bart Rothenberger for the success of the school’s spring sports programs. “I’m overwhelmed by the dedication the athletes have shown.”

Sophomore Kaden Wright finished second for the boys in the 100-meter dash, while Nightingale was runner-up despite a personal-record time in the 1,500.

Junior Micah McLeish was second behind Nightingale in the 3,000, freshman JJ French tied for second in the pole vault, and sophomore Elin Fitch was second with a personal-best leap in the triple jump.

Also posting PRs for the boys were junior Joram Hoff and freshman Ethan Price (3,000); sophomore Tristin Beach and senior Hunter Riggs (discus); junior David Jin (110 hurdles); junior Jacob Moyoral (300 hurdles); junior Logan Mclendon (javelin); freshman Chris Gomez (high jump); and freshman Oscar Rodriguez-Meza (triple jump).

David Jin
David Jin

Knott was third in the 400 and senior Noelani Napoleon third in the discus, both with personal-best efforts.

Junior Savannah Russo, who PR’d in the 400, was third in the javelin.

Savannah Russo
Savannah Russo

Sophomore Autumn Ellis (3,000), junior Maleah Smith (shot put), sophomore Alexia Almaraz (discus) and sophomore Mya Cooper (javelin) also had career-best performances.

Team Results

Boys
1.Taft139.25
2.Yamhill-Carlton108
3.Southwest Christian98
4.Delphian86.25
5.Sheridan71.5
6.Santiam Christian52.5
7.Colton42.5
8.Falls City34
9.Grandview Christian …15
10.Perrydale6

 

Girls
1.Southwest Christian128
2.Yamhill-Carlton123
3.Perrydale81
4.Santiam Christian73
5.Taft72.5
6.Sheridan45
7.Falls City43.5
8.Colton29
9.Delphian12
10.Grandview Christian …3

Individual results

 

CVL 6th Grade District Championships

Also on Thursday, Taft’s Talyn Biddle and Miranda Hankins swept the boys and girls discus events at the Coast Valley League’s 6th Grade District Championships in Dayton.

Miranda Hankins
Miranda Hankins

Biddle also won the shot put and was third in the javelin to help the Taft boys finish third behind winner Yamhill-Carlton. The girls, with Hankins finishing second in the javelin, placed sixth behind champion Dayton.

Zayden Parsons, Caden Brown, Enrique Islas Jr. and Erick Moreno-Zamorano took first place in the 4×400 relay for the boys.

Islas Jr. placed third in the 200 meters, while Moreno-Zamorano was third in the 800.

Team results

 Boys

1.Yamhill Carlton102
2.Willamina77
3.Taft65
4.Amity62
5.Faulconer-Chapman40
5.Delphian40
7.Dayton31
8.Nestucca Valley14
9.Gaston6

Girls

1.Dayton142.5
2.Nestucca Valley93
3.Amity44
4.Yamhill Carlton41.5
5.Faulconer-Chapman32
6.Taft25
7.Gaston22
8.Delphian7

Individual results

 

Faulconer-Chapman middle school meet

On Tuesday, Taft placed third behind Amity in the boys competition and fourth behind the Warriors in the girls at the Coast Valley League Faulconer-Chapman middle school meet in Sheridan,

Brayan Mateo won the boys 200-meter dash and Jayden Howland the 800-meter run.

Eston Whisler, Mario Frias Cortes, Howland and Mateo teamed to win the 4×400-meter relay.

Mateo was second in the 100, Austin Winters was second in the 1,500 and Kaden Hindman was second in the javelin.

Gavin Koceja (400), MaKaden Melton 100 hurdles) and Hindman (high jump) posted third-place finishes.

On the girls side, Jaelyn Olmeda was second in the 400 and KayDince Beach second in the javelin,

Olmeda, Jayden Baker, Ada Huynh and Nicole Reyes placed second in the 4×400 relay.

The Tigers will host the Coast Valley League’s 7th/8th Grade District Championships on Monday, May, 7, at Voris Field.

Team Results

Boys

1.Amity126
2.Faulconer-Chapman113
3.Taft103
4.Nestucca Valley92
5.Delphian43

Girls

1.Amity155
2.Faulconer-Chapman137.5
3.Nestucca Valley78.5
4.Taft67.5
5.Delphian42.5

Individual results 

Taft High schedule
Taft middle school schedule
Class 3A teams and leagues

Jim Fossum
Jim Fossumhttp://SilverandBlackToday.com
Homepage Executive Editor and former longtime Sports Editor of the near-200,000 circulation Las Vegas Review-Journal, Fossum brings 40 years of award-winning experience covering virtually every facet of print and digital journalism to Lincoln City Homepage. The former longtime reporter for the Newport News-Times and Lincoln City News Guard is also Editor-in-Chief and Senior Columnist for SilverandBlackToday.com, which covers the NFL's Oakland (Las Vegas) Raiders.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here