Thursday, June 24, 2021

Taft High swimmers get feet wet in relay meet at Philomath

Latest articles

Most popular

Latest Videos

Random

The Taft High boys 200- and 400-yard breaststroke teams led the way with victories Thursday at the Rhonda Relays, a non-scoring swim meet in Philomath.

“It was a great experience for everyone,” Taft and Lincoln City Swim Club coach Lissa Parker said. “Several of the novices were able to try other strokes, and some of the breaststroke relays did really well.”

Twenty-five of Taft’s 28 team members competed, with Hunter Lunstedt still attending to shoulder issues.

“It was a quick meet — hard to get very much rest,” Parker said. “We raced Newport and Sweet Home, which are very fast teams, while Stayton and Philomath also have some fast kids, so there’s a lot of learning and motivation to keep us training hard and rise up to challenge them down the road.”

Parker cited “up-and-coming” beginners Ayden Woodard and Isabell Mackie, sprinters Jonee Wright and Tanner Landry, freshman Aubrey Sciarrotta, and upperclassmen Lydia Prins and Sammy Halferty for their progress.

Taft returns to the pool Friday, Dec. 21, at the Newport Invite.

                        Rhonda Relays 2018 - 12/13/2018                        
Results                                    
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Sweet Home High School  'A'                       2:08.00    2:05.26  
2 Newport  'A'                                      2:15.58    2:08.48  
3 Stayton  'A'                                      2:16.00    2:16.48  
4 Taft  'A'                                         2:19.37    2:17.36  
1) Meyer, Napy E 10                2) Halferty, Sammy E 11           
3) Prins, Lydia P 12               4) Lunstedt, Charlotte A 09       
5 Philomath-OR  'A'                                 2:20.55    2:21.95  
6 Sweet Home High School  'B'                            NT    2:27.01  
7 Philomath-OR  'B'                                      NT    2:40.50  
8 Sweet Home High School  'C'                            NT    2:50.91  
9 Taft  'B'                                              NT    3:00.84  
1) Mackie, Isabell M 10            2) Paget, Bryanna D 11            
3) Serrato, Isabelle R 10          4) Weaver, Hannah G 11            
10 Newport  'B'                                           NT    3:07.42  
11 Newport  'C'                                           NT    3:21.26  
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Newport  'A'                                      1:55.88    1:49.41  
2 Newport  'B'                                      1:55.88    1:53.67  
3 Taft  'A'                                         2:00.83    1:57.23  
1) Hoff, Joram M 12                2) McLeish, Micah J 11            
3) Cortes, Sam L 09                4) Wright, Jonee D 12             
4 Philomath-OR  'A'                                 2:03.55    2:07.51  
5 Newport  'C'                                           NT    2:15.90  
6 Taft  'B'                                              NT    2:18.72  
1) Moreno, Angel I 09              2) Woodard, Ayden M 12            
3) Landry, Tanner J 12             4) Sawyer, Degen S                
7 Stayton  'A'                                      2:06.00    2:21.49  
8 Sweet Home High School  'A'                            NT    2:25.60  
Event 3  Girls 200 Yard Backstroke Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Sweet Home High School  'A'                       2:11.50    2:09.73  
2 Stayton  'A'                                      2:17.00    2:16.39  
3 Taft  'A'                                              NT    2:35.06  
1) Galvan, Cassandra M 09          2) Weaver, Hannah G 11            
3) LeBoeuf, Brieanna M 09          4) Sciarrotta, Aubrey E 09        
4 Philomath-OR  'A'                                 2:40.55    2:35.18  
5 Sweet Home High School  'B'                            NT    2:42.60  
6 Newport  'A'                                           NT    3:02.40  
7 Philomath-OR  'B'                                      NT    3:12.35  
8 Newport  'B'                                           NT    3:38.00  
Event 4  Boys 200 Yard Backstroke Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Newport  'A'                                      2:20.20    2:11.48  
2 Taft  'A'                                         2:26.10    2:14.76  
1) Segura, Jose C 10               2) Barrera, Dylan R 09            
3) Young, Michael E 11             4) Ochoa, Cristofer 09            
3 Sweet Home High School  'A'                       2:45.50    2:15.59  
4 Philomath-OR  'A'                                 2:19.55    2:17.95  
5 Stayton  'A'                                           NT    2:29.37  
6 Sweet Home High School  'B'                            NT    2:45.03  
7 Newport  'B'                                           NT    2:55.73  
Event 5  Girls 400 Yard Breaststroke Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Sweet Home High School  'A'                       5:30.00    5:30.74  
2 Philomath-OR  'A'                                 2:30.55    5:32.66  
3 Newport  'A'                                           NT    5:39.03  
4 Taft  'A'                                              NT    6:07.86  
1) Lunstedt, Charlotte A 09        2) Paget, Bryanna D 11            
3) Prins, Lydia P 12               4) Halferty, Sammy E 11           
Event 6  Boys 400 Yard Breaststroke Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Taft  'A'                                         5:08.60    5:00.75  
1) Cortes, Sam L 09                2) Moreno, Angel I 09             
3) Segura, Jose C 10               4) Hoff, Joram M 12               
2 Newport  'A'                                           NT    5:07.75  
3 Philomath-OR  'A'                                 5:25.55    5:16.32  
Event 7  Girls 200 Yard Butterfly Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Sweet Home High School  'A'                       2:10.50    2:06.02  
2 Stayton  'A'                                      2:24.00    2:21.26  
3 Sweet Home High School  'B'                            NT    2:23.62  
4 Taft  'A'                                              NT    2:25.25  
1) Serrato, Isabelle R 10          2) Sciarrotta, Aubrey E 09        
3) Galvan, Cassandra M 09          4) Meyer, Napy E 10               
5 Philomath-OR  'A'                                 2:35.55    2:26.73  
6 Newport  'A'                                      2:18.39    2:37.71  
Event 8  Boys 200 Yard Butterfly Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Newport  'A'                                      1:52.97    1:52.53  
2 Philomath-OR  'A'                                 2:00.55    1:55.22  
3 Newport  'B'                                           NT    2:40.61  
-- Taft  'A'                                         2:17.93         DQ  
1) Young, Michael E 11             2) Ochoa, Cristofer 09            
3) Barrera, Dylan R 09             4) Landry, Tanner J 12            
Event 9  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Sweet Home High School  'A'                       4:20.00    4:14.70  
2 Stayton  'A'                                           NT    4:39.87  
3 Philomath-OR  'A'                                 5:10.55    4:44.75  
4 Sweet Home High School  'B'                            NT    4:56.82  
5 Newport  'A'                                      4:40.88    5:02.51  
6 Sweet Home High School  'C'                            NT    5:17.67  
7 Taft  'A'                                         4:57.61    5:20.73  
1) Weaver, Hannah G 11             2) Mackie, Isabell M 10           
3) LeBoeuf, Brieanna M 09          4) Serrato, Isabelle R 10         
8 Philomath-OR  'B'                                      NT    5:41.23  
9 Newport  'B'                                           NT    7:04.67  
Event 10  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Newport  'A'                                      3:35.88    3:51.48  
2 Sweet Home High School  'A'                       4:25.50    4:13.32  
3 Newport  'B'                                           NT    4:22.17  
4 Taft  'A'                                         5:00.37    4:47.44  
1) Anderson, Sam E 12              2) Price, Ethan P 11              
3) Woodard, Ayden M 12             4) Wright, Jonee D 12             
5 Stayton  'A'                                           NT    4:55.98  
6 Sweet Home High School  'B'                            NT    5:02.97  
7 Newport  'C'                                           NT    5:18.03  
Event 11  Girls 200 Yard Breaststroke Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Sweet Home High School  'A'                       2:50.50    2:35.53  
2 Newport  'A'                                      2:50.45    2:38.27  
3 Philomath-OR  'A'                                 2:35.55    2:38.94  
4 Taft  'A'                                         2:49.34    2:44.79  
1) Paget, Bryanna D 11             2) Lunstedt, Charlotte A 09       
3) Prins, Lydia P 12               4) Halferty, Sammy E 11           
5 Stayton  'A'                                      2:55.00    2:55.20  
Event 12  Boys 200 Yard Breaststroke Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Taft  'A'                                         2:38.26    2:24.75  
1) Barrera, Dylan R 09             2) Moreno, Angel I 09             
3) Landry, Tanner J 12             4) McLeish, Micah J 11            
2 Philomath-OR  'A'                                 2:36.55    2:43.26  
3 Taft  'B'                                              NT    2:46.68  
1) Ochoa, Cristofer 09             2) Young, Michael E 11            
3) Price, Ethan P 11               4) Woodard, Ayden M 12            
4 Newport  'A'                                      2:11.57    2:48.50  
5 Newport  'B'                                           NT    3:02.96  
Event 13  Girls 400 Yard Backstroke Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Sweet Home High School  'A'                       4:45.80    4:44.68  
2 Taft  'A'                                              NT    5:27.28  
1) Meyer, Napy E 10                2) Sciarrotta, Aubrey E 09        
3) Serrato, Isabelle R 10          4) Galvan, Cassandra M 09         
3 Philomath-OR  'A'                                 2:40.55    5:34.04  
Event 14  Boys 400 Yard Backstroke Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Newport  'A'                                      4:00.88    4:17.28  
2 Taft  'A'                                         4:36.92    4:28.87  
1) Segura, Jose C 10               2) Cortes, Sam L 09               
3) Ochoa, Cristofer 09             4) Hoff, Joram M 12               
3 Sweet Home High School  'A'                       5:15.50    5:03.84  
Event 15  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Sweet Home High School  'A'                       2:08.50    2:01.44  
2 Stayton  'A'                                      2:26.00    2:05.13  
3 Sweet Home High School  'B'                       2:30.00    2:12.78  
4 Philomath-OR  'A'                                 2:30.55    2:13.48  
5 Philomath-OR  'B'                                      NT    2:19.56  
6 Sweet Home High School  'C'                            NT    2:21.66  
7 Taft  'A'                                         2:13.38    2:23.19  
1) Mackie, Isabell M 10            2) Weaver, Hannah G 11            
3) Paget, Bryanna D 11             4) LeBoeuf, Brieanna M 09         
8 Newport  'A'                                           NT    2:56.73  
Event 16  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Newport  'A'                                      1:40.88    1:39.31  
2 Taft  'A'                                         1:46.39    1:45.14  
1) McLeish, Micah J 11             2) Young, Michael E 11            
3) Landry, Tanner J 12             4) Wright, Jonee D 12             
3 Newport  'B'                                      2:00.88    2:01.31  
4 Stayton  'A'                                      1:52.00    2:02.06  
5 Philomath-OR  'A'                                 2:10.55    2:03.03  
6 Sweet Home High School  'A'                       2:00.00    2:04.53  
7 Taft  'B'                                         2:12.55    2:15.95  
1) Anderson, Sam E 12              2) Sawyer, Degen S                
3) Price, Ethan P 11               4) Woodard, Ayden M 12            
8 Sweet Home High School  'B'                            NT    2:17.82  
9 Newport  'C'                                           NT    2:37.01  
Event 17  Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Sweet Home High School  'A'                       4:50.50    4:41.27  
2 Newport  'A'                                      5:13.91    5:01.30  
3 Stayton  'A'                                      5:00.00    5:07.95  
4 Taft  'A'                                         5:13.91    5:08.76  
1) Meyer, Napy E 10                2) Halferty, Sammy E 11           
3) Prins, Lydia P 12               4) Lunstedt, Charlotte A 09       
5 Philomath-OR  'A'                                 5:20.55    5:20.36  
Event 18  Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Newport  'A'                                      4:08.19    4:13.93  
2 Taft  'A'                                         4:34.16    4:27.68  
1) Hoff, Joram M 12                2) Segura, Jose C 10              
3) Cortes, Sam L 09                4) Moreno, Angel I 09             
3 Philomath-OR  'A'                                 3:00.55    4:31.92  
4 Newport  'B'                                           NT    5:58.29  
Event 19  Mixed 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Sweet Home High School  'A'                       1:50.00    1:44.14  
2 Newport  'A'                                      1:50.88    1:47.58  
3 Newport  'B'                                      2:10.88    1:49.70  
4 Taft  'A'                                              NT    1:51.91  
1) Sciarrotta, Aubrey E W09        2) McLeish, Micah J M11           
3) LeBoeuf, Brieanna M W09         4) Wright, Jonee D M12            
5 Stayton  'A'                                      1:52.00    1:52.38  
6 Philomath-OR  'A'                                 1:55.55    2:00.43  
7 Sweet Home High School  'B'                       2:05.50    2:04.21  
8 Philomath-OR  'B'                                 2:10.55    2:08.73  
9 Stayton  'B'                                      2:10.00    2:13.06  
10 Taft  'B'                                              NT    2:15.86  
1) Mackie, Isabell M W10           2) Anderson, Sam E M12            
3) Galvan, Cassandra M W09         4) Barrera, Dylan R M09           
11 Philomath-OR  'C'                                      NT    2:19.04  
12 Newport  'C'                                           NT    2:25.92  
-- Stayton  'C'                                           NT         DQ
-ADVERTISEMENT-
Jim Fossumhttp://SilverandBlackToday.com
Homepage Executive Editor and former longtime Sports Editor of the near-200,000 circulation Las Vegas Review-Journal, Fossum brings 40 years of award-winning experience covering virtually every facet of print and digital journalism to Lincoln City Homepage. The former longtime reporter for the Newport News-Times and Lincoln City News Guard is also Editor-in-Chief and Senior Columnist for SilverandBlackToday.com, which covers the NFL's Oakland (Las Vegas) Raiders.

Welcome to the comments section. Feel free to speak your mind about topics raised in this article, but please be aware insulting or hateful comments will be removed. Please don’t abuse the anonymity we provide or we will block your access to this website. Have fun and thank you for engaging in discourse on our site.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Need to edit your comment? Send us an email so we can correct it for you!

SEND US AN EMAIL

RELATED ARTICLES

Nearly 200 swimmers to fill Community Center pool for April Invite

The Lincoln City Swim Club (LCSC) will host its annual April Invitational Friday through Sunday with nearly 200 swimmers from 10 teams occupying the Community Center pool.
-ADVERTISEMENT-
-ADVERTISEMENT-spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Trending

-ADVERTISEMENT-spot_img

This website is hosted and maintained by Wernerhost.

Our mission is to provide clients with everything needed to be successful online.

If you need our services, click here.